10 motive pentru o școală de nota 10

1. Activitatea școlară se desfășoară  numai în program de dimineață ( 8.oo – 14.oo)
  2. Funcționeaza programul “Activități complementare de educație “,  sprijinit de Asociația de părinti a Școlii Gimnaziale Nr. 4 și Primăria Sectorului 2 .
  3. Dotare moderna pentru:
    • 2 laboratoare ;
    • 2 minicabinete (consiliere psihopedagogica, geografie);
    • 3 cabinete (limba romana, matematica, religie);
    • 1 cabinet AEL (informatica,25 calculatoare);
    • 1 biblioteca
    • 1 mini sala de sport amenajata din resurse proprii;
    • 2 terenuri sintetice pentru activitati sportive;
    • 1 cabinet medical.
  4. Exista un sistem de supraveghere video compus din 32 camere si paza permanenta, asigurata de primaria de sector.
  5. Oferta educationala variata, incluzand optionale precum:
    • “Educație pentru sănătate (opțional transcurricular)”
    • “Le Francais par la Chanson”
    • “Mici si mari cu bicicleta”(Scoala noastra are in dotare un numar de 15 biciclete puse la dispozitia elevilor pentru a invata mersul pe bicicleta si regulile de circulatie)
    • Pregatire suplimentara la limba romana si matematica  pentru Evaluarea Nationala, precum si pentru olimpiade, si la limba engleză pentru Testarea Nationala.
    • CURSURI BRITANICA de limba engleza organizate la noi in scoala, cu posibilitatea de a studia si limbile franceza, germana si spaniola.In urma cursurilor, copiii obtin atestat.
    • Zilnic se desfasoara programul,,IMPREUNA SCHIMBAM LUMEA!”,in cadrul caruia copiii fac cunostinta cu cultura acestui popor.
  6. Toti invatatorii sunt titulari pe post, la fel si 96% dintre profesori.
  7. In ultimii zece ani nu s-a inregistrat niciun caz de abandon scolar, scoala noastra ocupand locul I la nivelul municipiului Bucuresti pentru cel mai mic numar de absente!
  8. Elevii nostri au fost admisi la licee de prestigiu din Bucuresti: Colegiul National Iulia Hasdeu, Colegiul National Mihai Viteazul, Colegiul National Gheorghe Sincai, Colegiul National I.L.Caragiale, Colegiul National Matei Basarab, Colegiul National  A. I. Cuza, Colegiul National Victor Babes, Colegiul Economic Virgil Madgearu, Colegiul Economic A.D.Xenopol etc.
  9. Rezultate remarcabile la concursuri internationale, nationale, interjudetene si locale au facut ca școala noastra să primească în 2014, 2016 și 2017  Trofeul de Excelenta în Educație – Sector 2.
  10. In fiecare an școlar se desfășoarăun număr impresionant de  activitati extracurriculare  la nivelul scolii, cu tematica educativă, sportivă și artistică, școala fiind inclusă într-un numar foarte mare de proiecte și  parteneriate locale, interjudețene si naționale.

PARTENERIATUL ,,ESTE TIMPUL SA NE CUNOASTEM!” este realizat impreuna cu GRADINITA CASTEL, GRADINITA NR. 236, GRADINITA NR. 280, GRADINITA STELUTA, GRADINITA NR.1 PANTELIMON

Posted in Noutăți